فواید کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان و نحوه انجام آن

وبلاگ - قصه خوانی ۰۱دی۱۳۹۹
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان مزایای زیادی دارد اما راه و روش‌های خود را دارد. برای آشنایی با مزیت‌ها و روش بلند خوانی کتاب با ما همراه شوید.

کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان یکی از مهم‌ترین کارهایی است که والدین باید انجام دهند. این کار باعث جذاب‌تر شدن داستان برای کودک و برقراری ارتباط مؤثر با موضوع قصه خواهد شد، همچنین در تقویت مهارت‌های اساسی کودک مانند بهبود مهارت های اجتماعی کودک و افزایش دایره لغات او نیز نقش اساسی خواهد داشت. در ادامه به معرفی روش‌ها و مزایای کتاب‌خوانی با صدای بلند خواهیم پرداخت.

بلند خوانی چیست؟

مزایای قصه‌گویی در رشد و تربیت فرزندان نقش به سزایی را ایفا می‌کند. پیش از معرفی روش‌ها و بررسی مزایای بلند خوانی، خوب است با تعریف آن آشنا شویم. بلند خوانی روشی از تعریف داستان یا قصه است به گونه ای که خواننده در کنار بیان مطالب کتاب، با نشان دادن فرازوفرودهای داستان به‌صورت نمایش کودک را جذب داستان می‌کند. درواقع هدف این کار فقط طرح داستان نیست بلکه قصه‌گو با طرح پرسش می‌خواهد گفت‌وگوی مؤثر با کودک برقرار کند.

چگونگی کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان

کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان

موارد گفته‌شده در پایین نکاتی است که می‌بایست حین کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان اجرا کنید. درست است که شاید در ابتدای کار رعایت تمام موارد مشکل باشد اما به‌مرور به یک عادت همیشگی تبدیل خواهند شد.

 • با توصیف تصاویر کتاب و حدس داستان از روی آن‌ها تلاش کنید تا کودک را با داستان درگیر کنید.
 •  از کودک سؤالاتی بپرسید که جواب‌های طولانی‌تری از بله و خیر داشته باشند؟ سؤالاتی نظیر به نظرت در ادامه چه اتفاقی می‌افتد؟ و به نظرت این کتاب راجع به چه موضوعی است؟ برای ابتدای کار بسیار مناسب‌اند.
 •   با سؤالاتی نظیر اینشی یا تصویر چیست و چه رنگی دارد؟ کودک را آگاه و هوشیار نگه دارید. انجام این کار باعث می‌شود که حوصله کودک هنگام تعریف کردن داستان نیز سر نرود.
 •   با توجه کردن و کمک گرفتن از جواب کودک به سؤالات شما، سؤالات جدیدی مطرح کنید. مثلاً: این حیوانی که در تصویر نامش را بردی چه‌کاری دارد می‌کند؟
 •  پاسخ سؤالات و اطلاعاتی که کودک در بخش قبل به شما داده را تکرار کنید و گسترش دهید. مثلاً فک کنم آن گربه که در کنار دیوار ایستاده بود، منتظر بود تا دوستش برسد.
 •   در صورت لزوم به کودک حین جواب دهی کمک کنید و پس از پاسخ درست او را تشویق کنید.
 •    پیش از کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان موضوع داستان و علایق کودکتان را بررسی کنید، حتماً داستانی را انتخاب کنید که به روحیات او بخورد.
 •  بعد از تمام شدن قصه وقت بگذارید و راجع به داستان و آن چیزی که موجب علاقه‌مندی هردوی شما به قصه شده صحبت کنید.
 •  هنگام خواندن کتاب با صدای بلند برای کودکان حتماً به کلمات نوشته‌شده در کتاب اشاره کنید و با انگشت آن‌ها را دنبال کنید. این کار علاوه بر اینکه چشم کودک را با نوع نوشتن کلمات و حروف الفبا آشنا می‌کند به او کمک می‌کند که بفهمد چگونه باید نوشته‌های یک کتاب را خواند و سیر داستان را دنبال کرد. 
 •  اگر احساس کردید که کودک به داستان انتخاب‌شده علاقه‌ای نشان نمی‌دهد، هیچ مشکلی ندارد که در وسط داستان آن را قطع کنید.
 •  هنگام کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان داستان‌هایی را انتخاب کنید که عبارات تکراری و ریتم مشخصی داشته باشند. انتخاب این کتاب‌ها باعث بهبود عملکرد قسمت حفظی مغز می‌شوند.
 • موقع خواندن کتاب‌هایی که دارای عبارات تکراری می‌باشند پس از چند بار تکرار، از کودک بخواهید تا تعدادی از کلمات عبارت را حدس بزند. مثلاً در جمله "حسنی نگو، … بگو" از او بخواهید تا کلمه "بلا" را بگوید.
 • حین بلند کتاب خواندن سعی کنید خلاق باشید. هنگام تغییر شخصیت‌ها بهتر است که صدای خود را نیز تغییر دهید و یا نمایش اجرا کنید تا کودک بهتر با موضوع داستان درگیر شود.
 •   درنهایت اینکه برای انجام این کار و رعایت تمام نکات گفته‌شده باید صبور باشید و به خودتان و کودکتان زمان دهید.

مزایای کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان

مزایای بلندخوانی قصه برای کودکان

کتاب خواندن با صدای بلند بهترین راه برای کتاب‌خوان شدن کودکانی است که تازه شروع به خواندن کرده‌اند. با این کار می‌توانید قوه تخیل کودک را درگیر کنید و به‌صورت غیرمستقیم دستور زبان نوشتاری را به او آموزش دهید. در ادامه به بررسی فواید کتاب خواندن با صدای بلند برای بچه‌ها خواهیم پرداخت.

خواندن کتاب با صدای بلند برای کودکان موجب بهبود مهارت های شناختی کودک می شود.

یکی از اصلی‌ترین مزایای کتاب خواندن با صدای بلند، تقویت مهارت‌های شناختی کودکان مانند تقویت حل مسئله، تفکر و تصمیم‌گیری است. با پرسش‌هایی که هنگام خواندن کتاب یا پس‌ازآن مطرح می‌کنید می‌توانید این مهارت‌ها را بهبود ببخشید.

کتابخوانی با صدای بلند کیفیت ارتباطی والدین و کودک را بهبود می بخشد.

مطالعات نشان می‌دهند که کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان باعث افزایش حس مهربانی و کاهش استرس در والدین می‌شود که همین مسائل باعث بهبود ارتباط بین آن‌ها با فرزندشان خواهد شد. این کار سبب می‌شود تا زمان زیادی را با کودک خود بگذرانید و به شناخت خوبی از روحیات کودک برسید که در ادامه به انتخاب روش‌های تربیتی متناسب با شخصیت کودکتان نیز کمک قابل‌توجهی خواهد کرد.

با کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان سطح توجه آن ها را بالا ببرید.

هنگام کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان چون کودک باید تلاش کند تا تمام توجه خود را روی داستان متمرکز کند به‌مرور سطح تمرکز او نیز افزایش خواهد یافت. بالا رفتن سطح توجه و تمرکز کودک خود موجب افزایش توانایی درک مطلب او نیز خواهد شد. بلندخوانی باعث علاقمندی کودک به کتابخوانی می شود.

یکی از فواید کتاب خواندن با صدای بلند برای بچه‌ها این است که آن‌ها پیش از یادگیری حروف الفبا لذت خواندن را می‌چشند.

توانایی خواندن و فهمیدن داستان به کودک احساس قدرتی می‌دهد که باعث می‌شود به‌محض یادگیری حروف به سراغ کتاب‌ها رفته و داستان‌ها را از بر کند.

نکته آخر کتاب خواندن با صدای بلند برای کودکان

با انجام بلند خوانی برای کودک علاوه بر مزایای گفته‌شده در بالا، مهارت‌های ارتباطی او نیز تقویت می‌شوند. با پرسیدن سؤال از کودک و گفتگو حین خواندن داستان، اعتمادبه‌نفس او به‌مرور افزایش می‌یابد و با دادن پاسخ اشتباه به سؤالات مطرح‌شده متوجه می‌شود که همیشه نمی‌توان عالی بود. این مهارت‌ها به کنترل احساسات و بیان خواسته‌هایش در کلاس‌های مدرسه بسیار کمک خواهند کرد.


مطالب مرتبط

به گفتگو آنلاین خوش آمدید
سلام! برای صحبت در واتساپ یکی از کارشناسان پشتیبانی ما را انتخاب کنید
در حال حاضر کارشناسی آنلاین نیست