روش فربر ؛ یکی از بهترین راه ها برای خواباندن کودک

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

روش فربریک متد برای خواباندن کودک به تنهایی است. در روش خواب فربر، کودک می‌آموزد که چگونه به‌تنهایی خود را تسکین دهد و به خواب رود.

روش فربر چیست؟

 این روش توسط دکتر ریچارد فربر، متخصص اطفال و مدیر مرکز اختلالات خواب کودکان در بیمارستان کودکان بوستون تهیه شده است. در سال ۱۹۸۵ دکتر فربر این روش را در کتابی با نام "مشکلات خواب کودک خود را حل کنید" به طور کامل توضیح داد و در سال ۲۰۰۶ نیز چاپ جدید کتاب را با تغییراتی روانه بازار کرد. این روش برای کمک به نوزادان برای یادگیری تسکین خود و خوابیدن به تنهایی طراحی شده است. نوزاد در این روش یاد می‌گیرد که در صورت گریه‌ی نیمه شب باید بتواند خود را تسکین دهد.

توضیح روش دکتر فربر

خوب است که پیش از انجام این روش ابتدا زمانی مشخص برای خواب کودک تعیین کنید. با انجام روتین‌هایی شبانگاهی مانند پادکست شبانگاهی کودکان و یا تعریف کردن داستان، به‌طور غیرمستقیم به او بفهمانید که زمان خواب فرا رسیده است. در روز اول انجام روش خواب فربر کودک را که تقریباً خواب‌آلود می‌باشد در تخت قرار داده و از اتاق خارج شوید. اگر کودک شروع به گریه کرد بلافاصله وارد اتاق نشوید و زمان مشخصی را بیرون اتاق منتظر بمانید سپس وارد اتاق شده و سعی کنید او را آرام کنید. در روز اول و برای بار اول بعد از گذشت ۳ دقیقه وارد اتاق شوید و فقط با نوازش پشت و یا صحبت کردن با نوزاد به او نشان دهید که در کنارش هستید. هنگامی که برای آرام کردن او به اتاق رفته‌اید به هیچ عنوان کودک را بغل نکنید و یا به او شیر ندهید همچنین در هیچ حالتی لامپ اتاق را روشن نکنید.

روش فربر برای خواباندن کودک

البته پیش از انجام روش فربر باید مطمئن باشید که با شیر پیش از خواب، کودک شما دیگر تا صبح گرسنه نخواهد شد. اگر می دانید که کودک شما در حال حاضر هر ۲ یا ۳ ساعت یکبار نیازمند شیر خوردن است زمان مناسبی برای امتحان کردن این روش نیست. در روش فربر آرام کردن کودک نباید بیش از یک الی دو دقیقه طول بکشد و به هر حال پس از گذشت این زمان باید از اتاق خارج شوید، حتی اگر کودک آرام نگرفت. در صورتی که گریه کودک همچنان ادامه داشت دوباره پس از گذشت ۵ دقیقه وارد اتاق شوید و برای ۱ الی ۲ دقیقه کودک را آرام کنید و از اتاق خارج شوید. مدت زمان انتظار در سومین بار را به ۱۰ دقیقه برسانید و آن قدر این روند ۱۰ دقیقه‌ای را تکرار کنید تا درنهایت کودک شما به خواب رود.

در روز دوم زمان‌های انتظار را طولانی‌تر کنید. اجازه دهید کودک شما ابتدا ۵ دقیقه، سپس ۱۰ دقیقه و در نهایت به مدت ۱۲ دقیقه تنها بماند و پس از آن به سراغش بروید. در روز سوم نیز این زمان‌ها را به ۱۰، ۱۲ و ۱۵ دقیقه افزایش دهید. در روش فربر با افزایش زمان انتظار در طی چند روز، اکثر نوزادان می‌آموزند که خودشان به تنهایی به خواب روند و یاد می‌گیرند که مادر یا پدر قرار نیست بلافاصله پس از گریه کردن به سراغ آن‌ها بیایند.

جدول روش خواب فربر برای نوزادان

در زیر جدولی از جزییات زمانی برای عادت دادن کودکان به تنهایی خوابیدن را مشاهده می‌کنید. این جدول اولین بار در کتاب "مشکلات خواب کودک خود را حل کنید" توسط دکتر ریچارد فربر مطرح شده است.

روز : اولین سر زدن دومین سر زدن سومین سر زدن سر زدن های بعدی
اول  ۳ دقیقه ۵  دقیقه ۱۰ دقیقه ۱۰ دقیقه
دوم  ۵  دقیقه ۱۰ دقیقه ۱۲ دقیقه ۱۲ دقیقه
سوم  ۱۰ دقیقه ۱۲ دقیقه ۱۵ دقیقه ۱۵ دقیقه
چهارم  ۱۲ دقیقه ۱۵ دقیقه ۱۷ دقیقه ۱۷ دقیقه
پنجم  ۱۵ دقیقه ۱۷ دقیقه ۲۰ دقیقه ۲۰ دقیقه
 ششم  ۱۷ دقیقه ۲۰ دقیقه ۲۵ دقیقه ۲۵ دقیقه
هفتم  ۲۰ دقیقه ۲۵ دقیقه ۳۰ دقیقه ۳۰ دقیقه

 

بهترین زمان برای شروع روش فربر

به گفته دکتر کاناپاری، بهترین زمان برای اعمال هر نوع روش آموزش خواب به نوزاد بین ۴ تا ۶ ماهگی است، همچنین او اضافه می‌کند که هر روشی که انتخاب کردید را باید تا قبل از دو سالگی انجام دهید زیرا تغییر عادت خواب کودک پس از دو سالگی کار سختی است.
دکتر کاناپاری در ادامه می‌گوید: در روش‌هایی مشابه روش دکتر فربر عموماً نوزادان در شب‌های دوم یا سوم بیشتر از همیشه گریه می‌کنند و معمولاً در این زمان‌ها والدین پا پس کشیده و بی خیال می‌شوند. ولی خوب است بدانید که این زمان‌ها دقیقاً همان زمان‌هایی است که کودک در حال تغییر است. دکتر کاناپاری معتقد است پس از این زمان، گریه کردن نوزاد شیبی نزولی خواهد داشت.

نکته‌هایی برای موفقیت در روش فربر

برای موفقیت در روش خواب فربر باید با اراده و مصمم باشید، این روند ممکن است به مدت چند روز تا یک هفته طول بکشد و در تمام این روزها باید قوانین را به طور کامل اجرا کنید. پیش از شروع روش فربر با همسرتان صحبت کرده و مطمئن شوید که او نیز با شما هم‌قدم و هم‌فکر است. هر زمان که دیگر نتوانستند به این کار ادامه دهید از او بخواهید تا به شما کمک کند. به هیچ عنوان هنگام گریه‌ی شبانه کودک او را در آغوش نگیرید یا به او شیر ندهید، با تغییر قوانین فقط کار خودتان را سخت‌تر و روند کار را طولانی‌تر خواهید کرد. در ادامه چند نکته برای موفقیت سریع‌تر در روش فربر را برایتان شرح خواهیم داد:

روتین شبانگاهی داشته باشید.

از سنین ۶ تا ۸ هفتگی یک روال شبانگاهی برای کودک خود تنظیم کنید، برای مثال پیش از خواب او را به حمام ببرید، برایش کتاب بخوانید یا سایر فعالیت‌های آرامش‌بخش را برای او انجام دهید تا به سادگی به خواب رود. این روتین شبانگاهی ساعت داخلی بدن نوزاد را به طور ناخودآگاه تنظیم می‌کند.

بهترین زمان ب رای شروع روش فربر

زمان مناسبی برای شروع روش دکتر فربر انتخاب کنید.

این روش را در زمان‌هایی که نوزاد درگیر تغییرات بزرگ دیگری است انجام ندهید برای مثال در زمان‌هایی که کودک در حال دندان درآوردن است یا قرار است با پرستار جدید خود خو بگیرد. انجام این روش در این زمان‌ها فقط استرس نوزاد را دوچندان کرده و نتیجه‌ی دلخواهی نیز به بار نمی‌آورد.

حتماً قبل از خوابیدن نوزاد او را در تخت قرار دهید.

نوزاد خود را در زمان بیداری و هنگامی که هنوز خواب‌آلود است در تخت قرار دهید. اگر پس از به خواب رفتن او را در تخت قرار دهید نوزاد فقط هنگام بیدار شدن متوجه اطرافش خواهد شد و توانایی تسکین دادن خود که نتیجه اصلی اعمال این روش است را پیدا نخواهد کرد.

جمع‌بندی از خواباندن کودک به روش دکتر فربر

پیش از اعمال این روش حتماً با پزشک خود مشورت کرده و وضعیت نوزاد را به طور کامل بررسی کنید. هر سؤالی که در رابطه با روش فربر برایتان مطرح شده است را از او پرسیده و تمام نگرانی‌هایتان را با او در میان بگذارید تا بتوانید بهترین روش را برای فرزندتان انتخاب کنید.


مطالب مرتبط

به گفتگو آنلاین خوش آمدید
سلام! برای صحبت در واتساپ یکی از کارشناسان پشتیبانی ما را انتخاب کنید
در حال حاضر کارشناسی آنلاین نیست