معرفی ۶ بازی گروهی در مهدکودک که جنبه آموزشی نیز دارند.

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

بازی کردن در کنار لذت و حس خوبی که به کودکان می‌دهد، باید نکته و آموزش‌های مهمی را نیز به همراه داشته باشد. در این نوشتار با بازی‌های گروهی در مهد کودک آشنا خواهید شد که در کنار تفریح، آموزش را نیز به همراه دارند.


انجام بازی گروهی در مهدکودک یکی از روش‌های آموزش به کودکان پیش‌دبستانی است، علاوه بر آن بازی به کودکان کمک می‌کند تا انرژی‌های خود را تخلیه کرده و با تمرکز بیشتری در کلاس حضور داشته باشند. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که بازی گروهی کودکان پیش‌دبستانی نقش مهمی در رشد اجتماعی و عاطفی آنها خواهد داشت زیرا مسیر این رشد از تجربیات معنادار و تعامل با سایر بزرگ‌سالان و کودکان می‌گذرد.

بازی های گروهی در مهدکودک

در این مقاله قصد داریم ۶ بازی گروهی در مهدکودک را به شما معرفی کنیم تا بتوانید کودکان را با کمک آن‌ها سرگرم کنید. برخی از این بازی‌ها، مناسب فضای آزاد مانند حیاط مهدکودک است و بعضی از آن‌ها مناسب فضای بسته داخل مهدکودک است.  

بازی دم اژدها

بازی دم اژدها یکی از سنتی‌ترین بازی‌های گروهی در چین است.

تعداد بازیکنان: حداقل  ۱۰ نفر

چگونگی بازی:

در این بازی گروهی جذاب، کودکان به صف می‌ایستند و دست خود را روی شانه نفر جلویی می‌گذارند و یک زنجیره طولانی و بی‌وقفه را تشکیل می‌دهند. اولین و آخرین نفر در صف به ترتیب سر و دم اژدها می‌باشند. برای جذاب‌تر شدن بازی می‌توانید ماسکی مقوایی برای نفر اول و دمی پارچه‌ای برای نفر آخر نیز بسازید. نحوه بازی به این صورت است که با شروع بازی، سر اژدها باید تلاش کند خودش را به دم اژدها برساند و کودکانی که در بدنه اژدها قرار دارند باید جلوی این کار را بگیرند و همزمان حواسشان باشد که به هیچ عنوان صف جدا نشود و زنجیره از هم نپاشد.

وقتی سر توانست به دم برسد، نقش آن‌ها عوض می‌شود و بچه‌ها یک نیم چرخش در صف، جای دم و سر را عوض می‌کنند. پس از رسیدن مجدد این دو به هم، جای این دو بازیکن با بازیکن‌های دیگری که در صف قرار دارند، عوض می‌شود تا هر کدام از بچه‌ها حداقل یک‌بار نقش سر و دم را داشته باشند. بازی دم اژدها به دلیل تحرک زیادی که دارد محبوب‌ترین بازی گروهی در مهدکودک به شمار می‌آید همچنین این بازی گروهی کودکان پیش‌دبستانی در بالا بردن چابکی و سرعت عکس‌العمل آن‌ها بسیار مؤثر است.

بازی گروهی گرفتن دم اژدها

بازی تعقیب خرگوش

بازی تعقیب خرگوش بسیار ساده است و برای انجام آن به هیچ وسیله اضافه‌ای احتیاج ندارید. این بازی را می‌توانید در یک روز آفتابی و در محیطی باز اجرا کنید، فقط بهتر است در چمنزار یا سالنی با کف‌پوش بازی کنید زیرا می‌تواند زانوی کودکان را اذیت کند.

تعداد بازیکنان: حداقل ۶ نفر

چگونگی بازی: 

هنگام انجام این بازی گروهی در مهدکودک یک نفر به‌عنوان خرگوش شناخته می‌شود و بقیه کودکان درحالی‌که دستشان را روی شانه نفر جلویی گذاشته‌اند، روی زمین زانو زده و حلقه‌ای را تشکیل می‌دهند. کودک خرگوشی باید گرداگرد حلقه دور بزند و هر زمان که دلش خواست دستش را به یکی از بازیکنان نشسته توی حلقه بزند. بلافاصله پس از انجام این کار کودک نشسته در حلقه باید بلند شود و سعی کند قبل از اینکه خرگوش جای خالی او را پر کند، به او دست بزند و کودک خرگوشی نیز باید سعی کند از دست کودک بلند شده بگریزد و خودش را در جای او در داخل حلقه قرار دهد. اگر کودک خرگوشی توانست پیش از آنکه کودک بلند شده به او دست بزند در دایره قرار گیرد، برنده است وگرنه مجدد باید نقش خرگوش را بر عهده بگیرد.

 

بازی توپ چینی

بازی توپ چینی یکی از بازی‌های سنتی چین است. با انجام این بازی گروهی در مهدکودک می‌توانید تمرکز کودکان را افزایش دهید.

تعداد بازیکنان: حداقل ۸ نفر

چگونگی بازی: 

برای انجام این بازی نیاز به یک توپ ساده دارید. در بازی توپ چینی کودکان به صورت ایستاده و رو در رو حلقه ای را تشکیل می دهند و توپ نیز دست یکی از آن هاست. به محض شروع بازی بچه‌ها تلاش می‌کنند تا با سرعت زیاد توپ را به سمت همدیگر پرتاب کنند، دو بازیکن مجاور کودکی که توپ به سمت او پرتاب می‌شود باید به محض رسیدن توپ به آن شخص، آن دستشان را که در مجاورت آن شخص است بالا بگیرند و تا زمانی که توپ برای نفر بعدی پرتاب نشده باید به این کار ادامه دهند. هر کودکی که نتواند توپ را بگیرد، فراموش کند که دستش را بالا بیاورد و یا اشتباهی دستش را بالا بیاورد باید از بازی خارج شود. این بازی تا زمانی که ۵ کودک در حلقه باقی‌مانده‌اند ادامه پیدا می‌کند. حال شاید این سؤال پیش بیاید که در این بازی گروهی در مهدکودک در نهایت چه کسی برنده است؟ در بازی توپ چینی تمام ۵ نفری که تا انتهای بازی دوام آورده‌اند به‌عنوان افراد برنده شناخته می‌شوند.

بازی گروهی با توپ
بازی یخ‌زدگی

بازی یخ‌زدگی یکی از بازی‌های گروهی در مهدکودک است که هم در داخل سالن مهدکودک و هم در حیاط قابل انجام است.

تعداد بازیکنان: از ۴ نفر به بالا

چگونگی بازی: 

یک نفر را به‌عنوان "فریزر" انتخاب کنید. هر زمان که فریزر یکی از بچه‌ها را گرفت، آن کودک باید در جای خودش ثابت بماند و اصطلاحاً یخ بزند. برای اینکه او بتواند از این حالت خارج شود باید یکی از بچه‌ها از وسط پاهایش رد شود به همین دلیل در کل طول بازی کودکان باید با پاهای باز از دست فریزر فرار کنند. بازیکنان باید تلاش کنند که دوستانشان را سریعاً از حالت یخ‌زدگی خارج کنند زیرا در صورتی که فریزر همه را یخ بزند این مرحله از بازی تمام می‌شود و نفر آخری که یخ‌زده شده به عنوان فریزر مرحله بعد شناخته می‌شود.

بازی من دوست دارم…

بازی من دوست دارم … یک بازی گروهی در مهدکودک است که به تجهیزات خاصی نیاز ندارد و نسبت به سایر بازی‌ها آرام‌تر است و در زمان‌هایی غیر از زنگ‌های تفریح هم می‌توانید آن را بازی کنید.

تعداد بازیکنان: حداقل ۶ نفر

چگونگی بازی: 

برای انجام این بازی بهتر است جوری بنشینید که همه افراد همدیگر را ببینند و از همه بخواهید به کاری که دوست دارند فکر کنند. سپس یک نفر را به‌عنوان نفر اول انتخاب کنید و از او بخواهید که یک جمله با عنوان من دوست دارم … بسازد. برای مثال علی می‌گوید: من دوست دارم شکلات بخورم، سپس نفر بعدی باید جمله خودش را به جمله علی اضافه کند و بگوید: علی دوست دارد شکلات بخورد، من دوست دارم فوتبال بازی کنم و به ازای اضافه شدن هر نفر، یک جمله جدید نیز به این عبارت اضافه می‌شود. آخرین نفر باید کاری را که همه دوست دارند انجام دهند به طور کامل بگوید. اگر کسی در وسط کار یادش نیاید که دوستش چه چیزی را دوست دارد بقیه می‌توانند با ادا در آوردن به او کمک کنند تا بتواند جمله‌اش را کامل کند.

بازی پیرمرد کور

بازی پیرمرد کور یکی از ساده‌ترین بازی‌های گروهی در مهدکودک است. برای انجام این بازی به یک فضای بسته و یک چشم‌بند احتیاج دارید.

تعداد بازیکنان: هر چه بیشتر بهتر

چگونگی بازی: 

برای انجام این بازی گروهی در مهدکودک از بین بچه‌ها یکی را انتخاب کرده و چشم‌های او را ببندید، چند بار او را بچرخانید تا نتواند تشخیص دهد رو به کدام سمت اتاق است. او باید سعی کند با چشمان بسته و از طریق سروصدایی که دوستانش تولید می‌کنند آنها را بگیرد. در صورتی که او بتواند یکی از دوستانش را بگیرد جای آنها عوض می‌شود و فردی که گرفته شده باید چشم‌بند ببندد.

برای جذاب‌تر شدن این بازی می‌توانید از کودک بخواهید که پس از گرفتن دوستش، حدس بزند که او کیست و در صورت حدس درست، برنده است.
 


مطالب مرتبط

به گفتگو آنلاین خوش آمدید
سلام! برای صحبت در واتساپ یکی از کارشناسان پشتیبانی ما را انتخاب کنید
در حال حاضر کارشناسی آنلاین نیست