روش های آسان برای تقویت قوه تخیل کودکان در منزل

وبلاگ - آموزش و تربیت ۲۷بهمن۱۳۹۹
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

بزرگ‌ترین امتیاز بشر قوه تخیل او است زیرا در هر زمان و مکانی امکان استفاده از این ویژگی منحصربه‌فرد را دارد. در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه در منزل به تقویت قوه تخیل کودکان خود کمک کنید.

تخیل واقعیت بخشی به امری مجازی است که وجود خارجی ندارد و با کمک قوه تخیل می‌توانید به آرامش برسید، روحتان را تغذیه کنید، سفر کنید و یا حتی خودتان را در موقعیتی که دوست دارید قرار دهید. یکی از مهم‌ترین مسائلی که هنگام تربیت کودک باید به آن توجه کنید، پرورش استعدادهایی است که در زندگی آینده به کمک او می‌آیند. قدرت تخیل یکی از آن استعدادهاست و مانند صحبت کردن، نوشتن، راه رفتن و ... نیاز به تمرین دارد تا قوی شود. در ادامه به معرفی راهکارهایی برای تقویت قوه تخیل کودکان می‌پردازیم.

فواید تقویت قوه تخیل کودکان 

یکی از مهم‌ترین فواید پرورش قدرت تخیل کودک، رشد عقلی در او است زیرا کودکان با تصور کردن، تفکر غیر انتزاعی را می‌آموزند. همچنین چون کودک به صورت غیرمستقیم با دوستان خیالی یا مردم سرزمین بازی‌هایش صحبت می‌کند به مرور مهارت‌های زبانی‌اش تقویت می‌شود. قوه تخیل کودک در مسیر از بین بردن ترس‌ها نیز بسیار کمک‌کننده است زیرا کودک در رؤیاها و تصوراتش تلاش می‌کند تا با ترس‌هایش کنار بیاید و همین موضوع کنار آمدن با ترس‌ها در واقعیت را برای او ساده‌تر می‌کند.

روش‌های تقویت قوه تخیل کودکان

با تقویت قوه تخیل کودکان می‌توانید خلاقیت آن‌ها را بهبود بخشیده و شکوفا کنید. در زیر به معرفی ۸ روش برای پرورش این استعداد خواهیم پرداخت.

تقویت قوه تخیل کودک از طریق کتاب خواندن

با کتاب خواندن برای کودکان از سنین پایین، به سادگی می‌توانید عادت کتاب‌خوانی را در وجودشان پرورش داده و باعث رشد قوه تخیل آن‌ها شوید. کتاب خواندن یکی از مؤثرترین راه‌های تقویت قوه تخیل کودکان است زیرا کودکان هنگام این کار تلاش می‌کنند تا پایان داستان را به طور دلخواه حدس بزنند و شخصیت‌های داستان را در ذهنشان مجسم کنند. برای اینکه تأثیر این کار را بیشتر کنید می‌توانید تمام اجزای موجود در تصاویر کتاب را به کودک معرفی کنید و صدای مخصوص هر کدام را برای آن‌ها تقلید کنید.

نقاشی کشیدن کودکان

برای تقویت قوه تخیل کودک از طریق نقاشی می‌توانید برای او موضوع مشخص کنید و یا داستانی را تعریف کنید و از او بخواهید تا تصویر آن داستان را بکشد. کودک در این حالت ابتدا باید آن داستان مجازی را در ذهنش به‌صورت واقعی مجسم کند تا بتواند نقاشی آن را ترسیم کند. 

پرورش قوه تخیل کودک با کشیدن نقاشی

پرورش قدرت تخیل کودک با خمیر و شن بازی

کودک با کمک خمیربازی برای خود دنیایی می‌سازد و کنترل این دنیا را در دست می‌گیرد. اگر هنگام بازی کودکان از آن‌ها بپرسید که هرکدام از این خمیرها چه مفهومی دارند، آن‌ها می‌توانند ساعت‌ها نقش‌ها و مفاهیم هرکدام از این خمیرها را توضیح دهند. این بازی به کودک کمک می‌کند تا جاندار پنداری را تمرین کرده و از این طریق تخیل خود را زنده نگه دارد.

داستان سرایی را در او تقویت کنید.

می‌توانید یک روز را روز بدون کتاب در نظر بگیرید، در آن روز لازم نیست از روی هیچ کتابی برای فرزندتان قصه بخوانید و باید با کمک قوه تخیل خودتان برای او داستان تعریف کنید. پس از چند بار انجام این کار می‌توانید از فرزندتان بخواهید تا در آن روز او داستانی را برای شما تعریف کند. این کار به‌شدت قوه تخیل او را بهبود می‌بخشد زیرا او باید در هرلحظه داستان را در ذهنش تولید و سپس تعریف کند.

از داشتن دوست خیالی کودکتان خوشحال باشید.

تحقیقات نشان داده‌اند که دوست خیالی کودکان راهی برای بهبود تنش‌ها و کاهش استرس در آن‌هاست و بیشتر در کودکان خلاق و اجتماعی بروز پیدا می‌کند. زمانی لازم است از داشتن دوست خیالی کودکتان نگران شوید که کودک اشتباهاتش را نپذیرفته و گردن او می‌اندازد. در این زمان‌ها نیز شما می‌توانید درنهایت آرامش واقعیت را برای کودک روشن کنید و به او یاد دهید که باید عواقب کارهایش را بپذیرد. کودک با دوست خیالی‌اش صحبت می‌کند، از طرف او فکر می‌کند، با او بازی می‌کند و برایش قصه نیز می‌گوید و همه این کارها خود روشی برای پرورش قدرت تخیل کودک می‌باشند.

تقویت قوه تخیل کودکان از طریق وسایل بازی متنوع

سعی کنید انواع وسایل و اسباب‌بازی‌ها را در اختیار کودک قرار دهید. همیشه لازم نیست که با خرید اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت این وسایل را برای او فراهم کنید، کودک از یک پادری قدیمی می‌تواند یک فرش جادویی بسازد، از جعبه‌های رنگی دنت می‌تواند به‌عنوان سر آدمک‌ها استفاده کند و با کمک حیوان‌هایی مقوایی، جنگل بزرگی را برای خود به وجود آورد. همیشه به خاطر داشته باشید که در این مسیر باید در کنار کودک باشید زیرا نیمی از تربیت او از طریق الگوبرداری از شما شکل می‌گیرد، سعی کنید با کمک وسایل ساده، خلاقیت خود را به او نشان دهید. به‌طور مثال با کمک یک حوله و ملحفه، لباسی فضایی برای خود ترتیب دهید و ادای آدم فضایی‌ها را درآورید.

تقویت قوه تخیل کودک با وسایل ساده در منزل

به کودکتان اجازه فکر کردن دهید.

در صورت بروز مشکل، بلافاصله راه‌حل را به کودکتان نشان ندهید. اجازه دهید تا او خودش مسئله را با قدرت تفکر خودش حل کند و از او بخواهید تا تمام راه‌حل‌هایی که به ذهنش رسیده را شرح دهد. این کار به او کمک می‌کند تا تمام مسیرها را ابتدا در ذهنش مجسم کرده و پایان آن‌ها را نتیجه‌گیری کند و سپس بهترین راه‌حل را انتخاب کرده و بر اساس آن مشکل را رفع کند.

از کودک کمک بگیرید.

برای تقویت قوه تخیل کودکان از آن‌ها در منزل کمک بگیرید. می‌توانید از کودکتان بخواهید تا ظرف میوه‌ی مهمانی را بچیند و یا اینکه در مورد دکوراسیون منزلتان از او نظر بپرسید و اجازه دهید تا نظرش را اجرایی کند و نتیجه کار را ببیند.

نکته آخر پرورش قدرت تخیل کودک

درست است که تقویت قوه تخیل کودکان امری ضروری و واجب است اما خوب است بدانید که غرق شدن در تفکرات و تخیلات می‌تواند از کودک شما فردی گوشه‌گیر و منزوی بسازد. شما باید حواستان باشد که به‌صورت آگاهانه، تفکر خلاق و مولد را در وجود او پرورش دهید.
 


مطالب مرتبط

به گفتگو آنلاین خوش آمدید
سلام! برای صحبت در واتساپ یکی از کارشناسان پشتیبانی ما را انتخاب کنید
در حال حاضر کارشناسی آنلاین نیست